Inštalater strojnih inštalacij montira, izdeluje in vzdržuje hladilne, vodovodne, ogrevalne, prezračevalne, klimatske in plinske naprave.
Delo inštalaterja strojnih inštalacij je razgibano, saj preživi precej časa na terenu. Veliko dela s strankami, slediti mora novostim v stroki, znati pripravljati dele inštalacijskih napeljav, jih vgrajevati, vzdrževati in pregledovati. Pozna tudi ekološke in požarno-varnostne predpise ter temeljna pravila o racionalni rabi energije.
S končanim programom je dijak usposobljen za:
- izvajanje postopkov toplega in hladnega preoblikovanja s poudarkom na pločevinah, profilih in ceveh;
- dimenzioniranje osnovnih elementov instalacij in izbiro osnovnih elementov za enostavno napeljavo;
- izvajanje osnovnih postopkov plamenskega varjenja in lotanja ter lepljenja kovinskih in nekovinskih materialov;
- oblikovanje in izdelavo montažnih elementov in izvajanje popravil;
- izvajanje protikorozijske, toplotne in protihrupne zaščite strojnih instalacij;
- preizkušanje in zagon energetskih naprav in napeljav;
- vzdrževanje in servisiranje različnih strojnih instalacij;
- uporabo ustreznih merilnih pripomočkov za izvajanje tehničnih in tehnoloških meritev;
- uporabo merilnih in kontrolnih naprav, orodij in strojev, ki se uporabljajo pri izdelavi in montaži konstrukcij;
- izvajanje zaščitnih ukrepov za varno delo in aktivno skrb za lastno zdravje;
- pozitiven odnos do ukrepov za zmanjševanje onesnaževanja in varstvo okolja do racionalne rabe energije in materialov;
- sodelovanje v skupini ter pisno in ustno sporazumevanje s sodelavci, strokovnjaki in strankami ob uporabi temeljne strokovne terminologije;
- uporabo sodobne informacijske tehnologije, delo z viri, s podatki in z gradivi;
- razumevanje vloge podjetništva, spoznavanje podjetniškega procesa, finančnega poslovanja, poslovnega načrta ter obvladovanje stroškov in kalkulacij.
Program srednjega poklicnega izobraževanja traja tri leta. Kandidati, ki se želijo vpisati v ta program, morajo imeti uspešno zaključeno osnovno šolo ali nižje poklicno izobraževanje.
Vpis v ta program priporočamo učencem, ki želijo postati dobri praktiki v industriji ali obrti. Poudarek je na pridobivanju strokovnih, predvsem praktičnih znanj.
Praktično usposabljanje pri delodajalcu traja 24 tednov, 6 tednov v drugem letniku ter 18 tednov v tretjem letniku. Če si praktičnega usposabljanja pri delodajalcu dijak ne uspe urediti sam, mu pri tem pomaga šola. Poudarek je na praktičnem usposabljanju in stroki.
V izobraževalnem programu je 591 ur namenjenih odprtemu kurikulu in uresničevanju ciljev na regionalni ter lokalni ravni. Šola, v sodelovanju s socialnimi partnerji in gospodarskimi združenji, definira cilje tega dela kurikula.
Program dijaki zaključijo z zaključnim izpitom. Dijaki imajo možnost nadaljevanja izobraževanja na srednjem poklicno-tehniškem izobraževanju v programu strojni tehnik in tehnik mehatronike, ki se izvajata na naši šoli.