Računalnikar izdeluje računalniška omrežja, vzdržuje in servisira računalnike, namešča in posodablja operacijske sisteme ter programsko opremo.
S končanim programom je dijak usposobljen za:
- uporabljanje standardne pisarniške programske opreme, beleženje sistemskih in uporabniških sporočil ter organizacijo servisiranja sistemske in aplikativne programske opreme;
- pripravljanje samodejnega arhiviranja datotek za zunanje uporabnike;
- zaganjanje sistema, nameščanje standardne in sistemske programske opreme ter varno zaključevanje dela na računalniškem sistemu;
- nameščanje, testiranje in posodabljanje sistemske programske opreme in operacijskega sistema ter administriranje operacijskega sistema;
- skrb za varnost delovne postaje in uporabniških podatkov;
- nameščanje in osnovno vzdrževanje strojne opreme, izbiranje komponent ter sestavljanje računalnikov;
- spremljanje delovanja ter odpravljanje manjših napak v omrežju, strojne in programske opreme;
- arhiviranje in varovanje baz podatkov;
- oblikovanje obrazcev in poročil.
Program srednjega poklicnega izobraževanja traja tri leta. Kandidati, ki se želijo vpisati v ta program, morajo imeti uspešno zaključeno osnovno šolo ali nižje poklicno izobraževanje.
Poudarek je na pridobivanju strokovnih, predvsem praktičnih znanj.
Praktično usposabljanje pri delodajalcu traja 24 tednov, 6 tednov v drugem letniku ter 18 tednov v tretjem letniku. Če si praktičnega usposabljanja pri delodajalcu dijak ne uspe urediti sam, mu pri tem pomaga šola. Poudarek je na praktičnem usposabljanju in stroki.
V izobraževalnem programu je 582 ur namenjenih odprtemu kurikulu in uresničevanju ciljev na regionalni ter lokalni ravni. Šola, v sodelovanju s socialnimi partnerji in gospodarskimi združenji, definira cilje tega dela kurikula.
Program dijaki zaključijo z zaključnim izpitom.Dijaki imajo možnost nadaljevanja izobraževanja na srednjem poklicno-tehniškem izobraževanju v programih tehnik računalništva in tehnik mehatronike, ki se izvajata na naši šoli.